Kolejne nowości w serwisie. Sprawdź
Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.

2001: Odyseja kosmiczna

1968 Film
10.0 10.0 0.0 8
Bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków
Bardzo pozytywnie oceniony i uznany przez użytkowników

Film dzieli się na trzy epizody, których akcja ma miejsce w różnych okresach historycznych i zakątkach wszechświata.

  • Nowe recenzje krytyków

  • Nowe recenzje użytkowników

    • Po powtórce moja fascynacja tym filmem wcale nie zmalała, choć nie ukrywam, że doświadczanie go okazało się jeszcze trudniejsze niż przedtem. Teraz na pewno mogę stwierdzić, że pod względem zdjęć, scenografii i efektów specjalnych jest to chyba najbardziej ponadczasowy film jaki powstał. I widać, jak bardzo reżyser napawa się tym pięknem i klimatem, który wykreował, bo niektóre sceny i ujęcia są tak przeciągane, że momentami staje się to nieznośne.

    • (10) Kosmos zawsze przeraża.

    • Człowiek wobec nieskończoności. Kubrick wydobywa esencję z każdego ujęcia. Wielkie, majestatyczne doznanie. Piękno transcendencji. Wyżyny techniki filmowej.

    • Zdecydowanie nie jest to film który ogląda się "od ręki". Ba, to nawet nie film, a instalacja artystyczna i traktat filozoficzny w jednym. Dzieło kompletne, o szczególnej wartości moralnej, które wymaga od widza intelektualnego zaangażowania. I choć obraz Kubricka nie ma wyraźnej fabuły, wyróżnia się swoją tajemniczością, klimatem i absolutnie nowatorskim montażem. Wymowa tego medium filmowego jest przy tym niejednoznaczna, stawia szereg egzystencjonalnych pytań i nie udziela na nie odpowiedzi.