Serwis w nowej odsłonie. Największa aktualizacja w historii serwisu. Sprawdź
Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.
 • Stanowi nie tylko interesujący punkt wyjścia do rozważań na temat znaczeń użytych w niej symboli, ale także roli muzyki w filmie.

  Więcej
 • Każdy szanujący się fan gatunku science fiction powinien przynajmniej raz obejrzeć 2001: Odyseję Kosmiczną. Nie będzie to może najbardziej porywające dzieło dla fanów wartkiej akcji, wybuchów, strzałów i robotów. Jednak ci, którzy oczekują odrobinę ambitniejszego obrazu - będą usatysfakcjonowani.

  Więcej
 • Jeden z najsłynniejszych obrazów w dziejach kina. Uznany za arcydzieło Kubricka, a także filmu sci-fi, przekroczył ramy gatunku, stając się przedmiotem gorących dyskusji i analiz, inspirując twórców, widzów i krytyków do dziś.

  Więcej
 • Nadal fascynuje, wywołując wciąż dziwny podziw, dziwny namysł, pełen tych samych pytań, które zadawali sobie Kubrick i Clarke.

  Więcej
 • I jak przejść obok tak ambitnego filmu, zachowując obojętność? Cała teoria rzeczywiście brzmi bardzo irracjonalnie, co nie znaczy, że nieciekawie, a w połączeniu z wizją Kubricka i jego mistrzowskim kunsztem, całość wydaje się niebezpiecznie realna.

  Więcej
 • Pięćdziesiąt lat i trzy dni temu premierę miała "2001: Odyseja kosmiczna", jeden z najbardziej znanych filmów Stanley Kubricka. Tym obrazem nowojorczyk osiągnął dwa cele: zrewolucjonizował i zredefiniował współczesne kino science fiction.

  Więcej
 • Jest nie tylko arcydziełem, ale i najlepszym filmem w historii kina.

  Więcej
 • Kamień milowy gatunku science-fiction w historii kina. Wielopoziomowa i wielowymiarowa opowieść o ludzkości oraz o drodze, jaką przebyliśmy jako gatunek. Od małp po cywilizację międzyplanetarną. Film Stanleya Kubricka powstał w 1968 roku, a niektóre rozwiązania wykorzystane w filmie zaskakują do dziś dnia.

  Więcej