Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.

Przesilenie zimowe

2023 Film
Kino 1 mies. temu
7.8 10.0 0.0 10
Bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków
Bardzo pozytywnie oceniony i uznany przez użytkowników

Nominowany do Oscara Paul Giamatti w roli nielubianego nauczyciela, Paula. Paul jest postrzegany przez uczniów, nauczycieli oraz dyrektora szkoły jako osoba pompatyczna i irytująca. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia w 1970 roku i Paul, nie mając rodziny, nigdzie nie wyjeżdża. Nauczyciel zostaje w szkole, aby pilnować uczniów, którzy nie mogą wrócić do domu. Po kilku dniach zostaje tylko jeden uczeń - sprawiający kłopoty 15-latek o imieniu Angus, któremu grozi wydalenie za fatalne zachowanie.

 • Recenzje krytyków

  • To nie jest przełomowy film w twórczości Payne'a, a już na pewno nie kolejne arcydzieło na miarę jego "Nebraski" z 2013 roku. To produkcja, jakiej od niego oczekiwaliśmy - a przyzwyczaił nas do dzieł z najwyżej półki, świetnie napisanych, bezbłędnie zagranych, idealnie prowadzonych. Nie zawiódł.

   Więcej
  • "Przesilenie zimowe" potwierdza zmysł Payne'a do obserwacji relacji międzyludzkich oraz ich demonów, które ich prześladują i jednocześnie kształtują. Film bardzo niedzisiejszy w realizacji, skupiony i wyciszony, choć może wielu się dłużyć.

   Więcej
  • Piękny, ciepły, wzruszający, zabawny i do tego niezwykle głęboki - tak można określić "Przesilenie zimowe", najnowszy film Alexandra Payne'a. Ten utrzymany w retro stylu i klimacie obraz jest jak smak aromatycznej, gorącej herbaty po powrocie do domu w mroźny dzień. Można spokojnie delektować się jego niespieszną, wrażliwą narracją, która z troską pochyla się nad światem każdego z przedstawionych bohaterów. Bez idealizowania, łatwych hollywoodzkich rozwiązań i moralizatorskich uwag.

   Więcej
  • Opierając się na wątkach powszechnie znanych i wielokrotnie wykorzystywanych w historii X muzy - od motywu niedopasowanej pary wyruszającej w drogę aż po temat tak wzięty jak dorastanie w cieniu traum - autor kreśli anegdotę o ludziach zagubionych, zmagających się z tu i teraz.

   Więcej
  • Na ogólnopolską kinową premierę Przesilenia zimowego będzie trzeba czekać do stycznia, szkoda, bo obraz ten idealnie pasowałby jako seans na czas przerwy świątecznej. Ten niesłychanie prosty w swoich założeniach, świetnie zagrany, elegancko nakręcony film, oparty na uniwersalnym temacie konfliktu międzypokoleniowego ma w sobie mnóstwo ciepła i przypomina o tym, co w relacjach między ludźmi najważniejsze, nie tylko podczas świąt.

   Więcej
  • Mistrzostwo reżyserskie Payne'a przejawia się właśnie w sposobie, w jaki równoważy on w swoim filmie przeciwieństwa: komediowość z nutą tragizmu, farsowość życia z jego dramatyzmem, poczucie osamotnienia z potrzebą bliskości, ułożenie i szkolny dryl z buntowniczą anarchią... To jest wielka sztuka utrzymać te wszystkie przeciwstawne fenomeny życia w ryzach - tak, aby nie zrobiła się z tego mamałyga, a koherentny i wiarygodny psychologicznie kawał dobrego kina.

   Więcej
 • Recenzje użytkowników

  • Na takie filmy czeka się z wypiekami na twarzy.Z pozoru to prosty film ale jego potężną siłą jest to co ma w środku.Nikt nie potrafi ukazać kontaktów międzyludzkich jak Payne,to jest wręcz wizytówka a The Holdovers jest wręcz na szczycie tej listy.133 minuty zlatują w pewnej refleksji nad ludzką komunikacją i to co jest ważne aby ją utrzymywać w doborowym tonie.Scenariuszowo wszystko tu gra ale to trójka aktorów tworzy z tego wybitne wręcz dzieło wprawia w poczucie sensu.To ważna lekcja.

  • Rozczulające, zabawne i dobrze zagrane kino, które z pewnością będzie świątecznym klasykiem wielu ludzi. Szkoda tylko, że brakuje mu czegoś oryginalnego.

  • Film reżyserii Alexandra Payne'a, znany z takich dzieł jak "Sideways", oferuje widzom unikalne połączenie humoru, emocji i głębokiej analizy ludzkich relacji. "The Holdovers" to nie tylko opowieść o samotności i poszukiwaniu zrozumienia, ale także studium charakteru głównego bohatera, który mimo swojej zgorzkniałej natury, stopniowo odkrywa w sobie zdolność do empatii i zrozumienia.

  • Opowieść o wzajemnym zrozumieniu. Stylizowany, nakręcony w spokojnym tempie. Mimo drobnych dłużyzn, ogląda się go całkiem nieźle. Nie ma tego czegoś, co pozwoliłoby zaliczyć go do świątecznych klasyków, ale warto zobaczyć.

  • Pełne serducha, śmiechu, wzruszeń i człowieczeństwa. Jedyne, czego mi brakowało, to kocyk i herbata. Topka filmów okołoświątecznych.

  • Dobrze czasami dostać od Alexandra Payne'a takie kameralne, ciepłe kino. Jakbym się cofał do filmów sprzed 20 lat. Nic odkrywczego, od początku wiadomo jak się to skończy, ale może to jest w tym piękne,

  • nie taki pan od historii straszny jakim go malują - pozytywny film o końcówce roku 1970