Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.

Chłopiec i czapla

2023 Film
Kino 1 mies. temu
8.1 10.0 0.0 13
Bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków
7.6
Bardzo pozytywnie oceniony przez użytkowników

Młody Mahito, z tęsknoty za matką, wyrusza do magicznego miejsca, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

 • Recenzje krytyków

  • Nie bez powodu oryginalny tytuł wzięty z książki pyta: "Jak żyjesz?". Czy doceniasz to co masz? Czy umiesz pogodzić się ze stratami oraz tym jaką rolę odegrały konkretne osoby w twoim życiu? Opowiada także o eskapizmie wynikającym z tego jak okrutny potrafi być nasz świat. I te motywy bardzo mi się spodobały.

   Więcej
  • To bardzo szczodry dar - Miyazaki nie tylko odsłonił się bardziej niż kiedykolwiek i podzielił najbardziej osobistymi przemyśleniami na temat swojej twórczości, ale też wykorzystał do tego maksimum umiejętności i wyobraźni. Jako widzowie możemy podążyć za tym darem, w zachwycie i grozie szukając odpowiedzi na zagadki, które zadaje.

   Więcej
  • Nowy film twórcy między innymi Spirited Away to dzieło wręcz zachwycające, które choć na początku zdaje się tylko kolejnym prostym i mało zaskakującym obrazem o problemach młodego chłopca i jego ucieczce w fantastyczne imaginacje, to równie szybko przekonuje nas, że ma do przekazania znacznie więcej. Ja zostałem oczarowany i czekam na kolejny wielki powrót niekwestionowanego mistrza japońskiej animacji.

   Więcej
  • W "Chłopcu i czapli" Miyazaki snuje opowieść o życiu i śmierci, a także o przekazywaniu dziedzictwa młodszemu pokoleniu, co może być metaforą jego własnego życia i kariery. Z jednej strony młody Mahito dzieli wiele momentów ze swojego życia z młodym Miyazakim, z drugiej strony postać ciotecznego pradziadka, pragnącego przekazać swoje dziedzictwo młodszemu pokoleniu, może odzwierciedlać pragnienia dzisiejszego, 83-letniego Miyazakiego.

   Więcej
  • Jak wspomniałem na samym początku, "Chłopiec i Czapla" to bardzo dobry film. Jeśli ktoś, podobnie jak ja, ceni sobie poprzednie filmy Hayao Miyazakiego, to w zasadzie nie musi być namawiany i będzie z seansu zadowolony.

   Więcej
  • Ostatni film Miyazakiego to dzieło, które na wskroś naznaczone jest wrażliwością tego wyjątkowego twórcy. Reżyser przygotował film niezwykle osobisty, pięknie opowiadający o dojrzewaniu i godzeniu się ze stratą. Zdecydowanie warto Kimitachi wa dō ikiru ka? przeżyć - filmy Miyazakiego są wszak doświadczeniami - i zanurzyć się w niezwykły świat wyobraźni japońskiego artysty.

   Więcej
  • Piękna opowieść dziadka, który przysiadł i gaworzy o swoich dziecięcych snach i marzeniach.

   Więcej
 • Recenzje użytkowników

  • Lepiej bym tego nie ujął niż autor w przeczytanej właśnie recenzji. Również jestem po seansie przedpremierowym, który się odbył wczoraj. Z jednej strony miałem duże oczekiwania a z drugiej otrzymałem film prosty i pełen symboliki. Muzyka jest niesamowita podobnie jak animacja w której pojawiają się charakterystyczne motywy (postacie) znane z wcześniejszych filmów. Czy jest to arcydzieło? Na pewno film potrzebny i przykuwający swoją historia w obecnym zabieganym świecie

  • Za drugim razem bardziej spodobało się. Autorskie, osobiste i niezwykle bogate w treści. O byciu twórcą, życiu oraz wielu innych rzeczach. A to w kreatywnej oprawie fantasy z piękną animacją i muzyką.

  • Zachwyca wizualiami, klimatem i tempem, (czyli norma Ghibli odhaczona,) ale... w sumie niczym więcej. Odkrywanie fantazyjnych światów jak zwykle dostarcza, ale ostatecznie jest tu sporo niedopowiedzeń oraz niezrozumiałej symboliki czy decyzji, przez co nie wiem, z jakimi odczuciami i przemyśleniami chciał mnie zostawić Miyazaki. Spoko seans, ale liczyłem na więcej.

  • Kreacja świata, rozmaitość stworów, skomplikowana historia. Wszystkie atuty i wady japońskiego anime w jednym. Nominacja oscarowa mocno na wyrost.

  • Z papugami lepiej nie zadzierać, a już szczególnie z tymi zielonymi.