Aktualizacja serwisu! M.in. import z IMDb. Sprawdź

Jezioro dzikich gęsi

2019 Film
6.9 10.0 0.0 9
Pozytywnie oceniony przez krytyków
6.2
Pozytywnie oceniony przez użytkowników

Po pięciu latach Diao przełamuje niespodziewanymi wybuchami przemocy, ale też neonową, fluorescencyjną estetyką. Klasyczną formułę gangsterskiego filmu o wyjętym spod prawa przestępcy reżyser w imponujący sposób wpisuje w kontekst kraju, który specjalizuje się w śledzeniu, podglądaniu i tropieniu własnych obywateli. Brutalne kino w sam raz na czasy permanentnego nadzoru.

 • 8

  Nieposkromione oraz osobliwe kino akcji i kryminał zeswatany z przestrzenią miasta będącą labiryntem beznadziei i samotności oraz wątpliwej moralności.

 • 7.1

  Większa część akcji odbywa się w porze nocnej, która tworzy adekwatny entourage do temperatury wydarzeń i przede wszystkim moralnej oceny działań niemal każdej postaci. Spod tej atrakcyjnej wizualnie formy w Jeziorze dzikich gęsi wyziera przypowieść o fatalizmie i przypadku, determinującym los jednostki, a w szerszej panoramie - w sposób może mniej otwarty, niż u Jia Zhang Ke - film ukazuje gorzki społeczny pejzaż Chin pozbawiony szklanych wieżowców.

 • Fenomenalnie oprawiona kryminalna intryga jest tu zaledwie punktem wyjścia do intrygującego budowania mrocznej społecznej panoramy, splecionej z psychologicznymi zmaganiami jednostkowych postaci.

 • 7

  Rzeczywistość, która wyłania się z tych scen, nie jest przyjemna. Lecz dzięki neonowym kolorkom, subtelnym kreacjom aktorskiej pary oraz empatycznej optyce reżysera, chce się w niej przebywać - choćby po to, by pokibicować bohaterom na drodze do odkupienia.

 • Niestety cały ten gatunkowy sos okazuje się niewystarczająco gęsty, by móc w pełni się w nim rozsmakować. Początkowe napięcie spada z powodu nieumiejętnego budowania dramaturgii i rozwlekania niektórych wątków.

 • Choć "Jezioro dzikich gęsi" jest filmem brutalnym i niejednokrotnie chciałoby się zapłakać nad wyzutą rzeczywistością ciemnych zaułków, pozwala także posmakować fragmentów czystej poezji, uzyskanych świetną pracą kamery. Obraz nie pozwala uśpić czujności widza, szukającego kolejnych tropów. Neo-noir na miarę Diao Yanina!

 • ?

  Ostatecznie otrzymujemy zatem dopieszczoną technicznie, nieoczywistą i okrutną baśń, w której nie ma miejsca na czułość.

 • ?

  Czy "Jezioro Dzikich Gęsi" to dobry film? Z pewnością tak. Czy na 100% wam się spodoba? Nie obiecujemy, ale jeśli lubicie kino azjatyckie, z inną narracją, wrażliwością i stroną wizualną niż typowe amerykańskie kryminały, to w tej produkcji znajdziecie wiele dobrego.

 • ?

  Diao Yinan nakręcił - kolejny po "Czarnym węglu, kruchym lodzie" z 2014 roku - głośny film, w którym pokazuje Chiny dalekie od cukierkowych wizji, jakimi karmią świat włodarze z Pekinu. "Jezioro dzikich gęsi" to film "neon-noir", który przy mrugających światłach w ciemnych zaułkach pokazuje życie ludzi niepasujących do "chińskiego snu".