-
Na Suspirię aka 2018 w wydaniu Luci Guadagnino trzeba się przygotować.Zresztą tak samo jak na wersję Daria Argenty z 1977 roku.Zapewne seans podzieli widzów tak jak zeszłoroczna "mother!" Aronofskiego. Artystyczny,arthousesowy horror osadzony w dusznych i obślizgłych czasach.2,5h seans nawet na minutę mnie nie znudził. To seans, któremu trzeba się poddać - i wizji reżysera również- i albo się zachwycicie albo zażenujecie. Horrorem tam jest dosłownie wszystko. Zdecydowanie dla koneserów art kina.
-
1026 listopada 2018
- 13
- #32
-
-
Film, który trzeba jakiś czas przetrawić i dopiero potem go ocenić. Scena masakrowania tańcem-opętańcem i jedna wielka jatka pod koniec filmu hipnotyzują widza jak dobry narkotyk mimo olbrzymiej ilości brutalnej przemocy, więc tym bardziej szkoda, że pomiędzy tymi momentami film po prostu się snuje bez jakiegoś szczególnego ładu i składu. Zyskałby jak cholera po paru solidnych cięciach montażowych.
-
64 listopada 2018
- 5
-
-
Guadagnino czerpie od Argento niewiele (w zasadzie tylko postacie i tytuł), co czyni jego „Suspiria” pełnoprawnym, autonomicznym kinem, a sam Włoch, jak to ma w zwyczaju, stopniowo buduje napięcie by uraczyć widza porażającym finałem, który nie może wyjść z głowy jeszcze długo po seansie. Grande Luca!
-
101 listopada 2018
- 4
-
-
Guadagnino stworzył audiowizualne arcydzieło pełne symboliki, odniesień do innych twórców zakorzeniając je w sferach politycznych. Podzielony Berlin staje sie idealnym tłem dla wątku fabularnego ukazujac przy tym jak prawda staje sie wymazywana lub przeistaczana. Doskonały muzycznie I aktorsko. Niestety świetnie budowana przez caly film atmosfera zostaje na końcu filmu mocno zachwiana poprzez przeszarżowany finał. Niemniej jednak pozostawia po sobie fantastyczne wrażenie.
-
1015 listopada 2018
- 4
-
-
Guadagnino stworzył nową, świeżą wersję Suspiri, gdzie na kilometr czuć styl Włocha. Warstwa audio-wizualna, jak w oryginale jest wyśmienita.
-
83 listopada 2018
- 4
-
-
Artystyczny, krwawy, mistrzowski, przerażająco piękny, Tilda jak zawsze rewelacyjna
-
104 listopada 2018
- 3
-
-
Gdyby nie fragmenty z doktorem to byłoby 10. Niestesy za każdym razem jak wczuwałam się w historie w szkole tańca, pojawienie się doktora wybijało mnie z rytmu.
-
821 grudnia 2018
- 2
-
-
Wczoraj miałem okazję obejrzeć nową "Suspirię". I muszę powiedzieć, że dla mnie to najlepszy horror roku oraz najbardziej intensywne kinowe doświadczenie od bardzo dawna (Kulminacyjna scena w "czerwonym pokoju" przyćmiewa wszystko co "wymodził" Gaspar Noe w swoim, rzekomo szokującym, "Climaxie"). Twórcy nie starali się na siłę kopiowiać oryginału, ale "poszli swoją drogą". Wzięli wymyśloną przez Argento fabułę, przefiltrowali przez własną wrażliwość i w rezultacie stworzyli nową jakość.
-
91 listopada 2018
- 2
-
-
Mocno odbiega od oryginału, ale jednak czuć podobny klimat. Wizualnie to znowu jest majstersztyk,a dochodzi do jeszcze tego kapitalna ścieżka dźwiękowa i sceny tańca z bardzo ciekawą choreografią. Wisienką na torcie jest Tilda Swinton, która utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że jest jedną z lepszych aktorek aktualnie.
-
95 listopada 2018
- 2
-
-
Z jednej strony to wizualny majstersztyk i pyszna Dakota (dziwne, bo normalnie jej nie trawię) i oczywiście Tilda również wybitna i tak dalej i tak dalej, plepleple. Z drugiej strony jednak ani to szokujące, ani to straszne, ani to nieszczególnie buduje napięcie. Taki raczej 2,5 godzinny festiwal wizualnych fajerwerek nam pan Luca Guantanamo funduje.
-
68 listopada 2018
- 2
-
-
Na początku nie mogłem się przyzwyczaić do tego obrazu stylizowanego na produkcję z minionej epoki. Im dalej w fabule tym idiotyczniejsza, za to zdjęcia lepsze…
Wizualnie wymiata!-
824 stycznia 2019
- 2
-
-
Nie znoszę tego filmu. Płakałem ze strachu na scenie snu. Chciałem wyjść z sali, ale wytrzymałem. Nie wiem czy kiedykolwiek obejrzę ten film jeszcze raz, ani czy kiedykolwiek obejrzę cokolwiek od Guadagnino, ale wiem, że to dość dobry film.
-
89 listopada 2018
- 2
-
-
Luca Guadagnino artystą i estetą jest. Tym razem udowadnia to w ramach horroru. Jednym jednak z tych horrorów, które nie straszą, a najwyżej "grożą". Mimo to ( a raczej - dzięki temu) potrafią zostać z nami na więcej niż jeden wieczór.
-
817 marca 2019
- 1
-
-
Przykład jak powinnien wyglądać remake filmu. Chociaż ten film tak naprawdę nie jest remakiem tylko swego rodzaju interpretacją oryginału, której jako film znacznie bliżej do ,,Opętania" Żuławskiego niż do oryginalnej Suspirii. Zwłaszcza scena sterowanego tańca jest jak żywcem wzięta z Żuławskiego.Aktorstwo Dakoty Johnson, a zwłaszcza Tildy Swinton stoi na wysokim poziomie. Art horror na najwyższym poziomie
-
nie wiem, czy do końca zrozumiałem przesłanie tego filmu, bo jako facetowi brakuje mi kilku pierwiastków i nigdy ich nie posiądę. film mocno trzyma się tej kobiecej strony świata, drąży gdzieś tam kobiece lęki i obsesje. ale warto też zauważyć formę: dopracowaną i sugestywną.
-
831 maja 2019
- 1
-
-
Na początku prawdziwa magia, Thom Yorke, świetne obrazy, wszystko gra. Nie przeszkadzają nawet brudne, pastelowe kolory, które stoją w całkowitej opozycji do palety użytej w oryginale. Jednak po mniej więcej 90 minutach złapałem się na tym, że z tym co jest na ekranie nic już mnie nie łączy, film stał mi się obojętny i chciałem, żeby się skończył. Odniesienia polityczne okazują sie puste jak bęben. To co ma straszyć, śmieszy. Guadanino, zazwyczaj mistrz ekranowej hipnozy, przedobrzył.
-
628 marca 2019
- 1
-
-
Najpierw oceniłem na 8, ale ta ocena nie dawała mi spokoju. Dałem się zahipnotyzować panującemu nastrojowi, podziwiam wiele elementów, ale nie wszystko się udało. Ostatnie 15 minut kompletnie niepotrzebne.
-
721 lutego 2019
- 1
-
-
Kino specyficzne, ale trzeba docenić Guadagnino za jego entuzjazm i odwagę w stworzeniu remake'u, który stał się osobnym dziełem. Wizualnie majstersztyk, horror zrealizowany w starym stylu, z powolnym tempem, bez użycia krzykliwych efektów specjalnych, co zdecydowanie było dobrym posunięciem (wystarczy przywołać min. genialną scenę "tańca-połamańca"). Aktorsko dobry - Swinton nie zawodzi, Johnson zaskakująco znośna po wyjściu z pokoju zabaw Greya, na plus także Mia Goth i reszta obsady.
-
710 czerwca 2019
- 1
-
-
Guadagnino stworzył audiowizualne arcydzieło pełne symboliki, odniesień do innych twórców zakorzeniając je w sferach politycznych. Podzielony Berlin staje sie idealnym tłem dla wątku fabularnego ukazujac przy tym jak prawda staje sie wymazywana lub przeistaczana. Doskonały muzycznie I aktorsko. Niestety świetnie budowana przez caly film atmosfera zostaje na końcu filmu mocno zachwiana poprzez przeszarżowany finał. Niemniej jednak pozostawia po sobie fantastyczne wrażenie.