
Rok 1901, Józef Piłsudski ucieka ze szpitala psychiatrycznego. Kilka lat później staje w bitwie o niepodległość Ojczyzny.
- Aktorzy: Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Jan Marczewski, Józef Pawłowski, Maria Dębska i 15 więcej
- Reżyser: Michał Rosa
- Scenarzysta: Michał Rosa
- Premiera kinowa: 13 września 2019
- Premiera światowa: 5 września 2019
- Ostatnia aktywność: 29 grudnia 2024
- Dodany: 29 listopada 2018
-
Oceny krytyków
-
Oceny użytkowników
-
Recenzje krytyków
-
Jak mawiał Alfred Hitchcock, film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć. W "Piłsudskim" po świetnym wstępie, słychać już tylko szelest kartek szkolnej czytanki.
-
Zmarnowana szansa na dobre kino historyczne. Miała być wielka produkcja, a tymczasem otrzymaliśmy anemiczną i pozbawioną dynamiki opowieść, będącą de facto bezpieczną ekranizacją podręcznika do historii. Nie tak to miało wyglądać. Wciąż nie potrafię zrozumieć, czemu efekt finalny jest taki przeciętny.
-
Jeśli więc "Piłsudski" działa na poziomie emocjonalnym, to głównie za sprawą Borysa Szyca, który poddaje się kolejnym, fizycznym transformacjom i wiarygodnie rekonstruuje amplitudę zachowań Piłsudskiego.
-
Opowieścią nie porywa, a powinien. Nawet najlepsi aktorzy muszą mieć szansę wystąpić w historii, która zapadnie w pamięć nie tylko dlatego, że trafiła do podręczników historii.
-
Ma swoje wady - nieprzekonującą rolę Szyca, momentami realizacyjną zgrzebność, scenariuszową statyczność - ale jego największą wartością jest odbrązowienie sylwetki tytułowej postaci, zwrócenie jej życiu, a tym samym oddanie sprawiedliwości.
-
Uznanie należy się autorowi zdjęć oraz ludziom odpowiedzialnym za tzw. "oddanie epoki", bo zarówno scenografia, jak i kostiumy oraz rekwizyty są zrobione znakomicie. Tym bardziej szkoda, że "Piłsudski" jest produkcją zbyt chaotyczną i spłyconą, by zainteresować widza. Zdecydowanie ciekawsze wydaje się czytanie wpisu o tej postaci w encyklopedii.
-
Wygląda to trochę tak, jakby producenci w pewnym momencie przestraszyli się nazbyt ambitnej koncepcji i przypomnieli sobie o tysiącach szkolnych wycieczek, jakie odwiedzają kina przy okazji każdej historycznej produkcji. I do tego w pewnym stopniu sprowadza się film Michała Rosy. Jednakże to wciąż bardzo poprawne, wystylizowane i pierwszorzędnie zagrane kino, którego twórcy udźwignęli niełatwy przecież temat.
-
-
Recenzje użytkowników
-
Szyc jest solidny, film nie jest laurką, a za to jest bardzo ładnie zrealizowany, ale co z tego skoro ma tak poszatkowany scenariusz. Twórcy chcieli upchać jak najwięcej wydarzeń z życia bohatera w okresie 1901 - 1918, a mieli do dyspozycji niecałe dwie godziny. W rezultacie mamy film nierówny, z nie rozwiniętymi wątkami i pozbawiony emocji.
-
Dostajemy produkt, skaczący po kolejnych etapach życia bohatera, w którym brakuje czasu na rozwinięcie otoczenia, w tym postaci, jakie powinny być Piłsudskiemu najbliższe. "Piłsudski" nie zasługuje na swoich aktorów. Borys Szyc stara się, jak może, ale brakuje mu dobrego scenariusza i poszukiwania przez twórców jakiegokolwiek człowieczeństwa u Piłsudskiego.Kobiety Marszałka, zostały potraktowane niczym kobiety rockmana, które stoją przy boku, a ich jedyną cechą jest oddanie mężczyźnie.
-
To fabularyzowany dokument z Discovery, połączony ze wstawkami z power pointa. Film nudny, tani i umowny. Jedynie Borys Szyc go broni w fenomenalnej roli. Cała reszta, realizacyjnie wygląda jak film sprzed 30 lat i już wtedy wypadałaby blado. 15 milionów budżetu wyrzuconych jak krew w piach. Zawód tym większy, że czekałem na ten film.