Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.

Biedne istoty

2023 Film
Bardzo pozytywnie oceniony i uznany przez krytyków
Bardzo pozytywnie oceniony i uznany przez użytkowników

Młoda kobieta zostaje przywrócona do życia przez ekscentrycznego naukowca.

 • Recenzje krytyków

  • To najlepszy film Yorgosa Lanthimosa. Kompletny, urzekający i wspaniale zrealizowany. Przy takim nagromadzeniu absurdu oraz tematów, nie było łatwo sprawić, aby historia miała tak konkretny przekaz dotyczący odkrywania i poprawy siebie, a jednak wszystko jest spójne. Takiej emancypacyjnej podróży do odnalezienia swojej roli w nieprzychylnym środowisku. Ciężko dorównać czemuś tak fascynującemu, unikalnemu i wszechstronnemu.

   Więcej
  • Grecki reżyser pozostaje wierny wypracowanemu przez siebie stylowi filmowemu, jednocześnie oferując coś na wielu poziomach zupełnie innego od tego, co stworzył do tej pory. Biedne istoty to seans-doświadczenie, który wprowadza widza w pewnego rodzaju fascynujący trans, a dźwięki niezwykle klimatycznej muzyki skomponowanej przez Jerskina Fendrixa, doskonale uzupełniającej piękną warstwę wizualną i intrygującą warstwę fabularną, wybrzmiewają w głowie jeszcze na długo po jego zakończeniu.

   Więcej
  • Biedne istoty nie urzekną wszystkich. Wiele osób odbije się od nich przez arthousowy klimat. Nie jest to produkcja łatwa. Jeśli jednak przyzwyczaimy się do stylistyki Lanthimosa, zrozumiemy, że prowadzi on z nami pewien dialog i zmusza do interpretacji tego, co się dzieje na ekranie. Niektóre wydarzenia możemy bowiem odczytywać na różne sposoby.

   Więcej
  • Jest to mocny kandydat do mojej listy top 5 w tym roku, mimo że mamy dopiero styczeń. Film urzekł mnie niezwykłością, scenariuszem i grą aktorską.

   Więcej
  • Cała ścieżka rozwoju Belli przywołuje paradoksalną dialektykę nowoczesności: poszukiwania wolności i nieuchronnego popadania w kolejne formy zniewolenia.

   Więcej
  • Jeśli hollywoodzka "Barbie" to feministyczne przedszkole, arthouse'owe "Biedne istoty" zapraszają na uniwersytet literackich kontekstów i trudnych słów. Barbie się wyemancypowała i poszła do ginekologa. Bella się emancypuje i idzie na medycynę.

   Więcej
  • Wszelkie podobieństwa do "Barbie" i "Frankensteina" są zamierzone oraz nieprzypadkowe, ale Lanthimos miesza to w swoim nieskrępowanym, dzikim stylu. Dawno nie widziałem filmu, podczas którego jednocześnie śmiałem się do rozpuku, byłem oszołomiony warstwą wizualną i czasem nie wierzyłem w to, co widzę. Nie wszystkim się spodoba, ale to zdecydowanie niezapomniane przeżycie.

   Więcej
 • Recenzje użytkowników

  • I weź spróbuj znaleźć gdziekolwiek tak fascynującą oraz urzekającą, feministyczną podróż do odnalezienia samego siebie w tak wspaniałej realizacji. Nie da się. Najlepszy film Yorgosa Lanthimosa.

  • "Biedne istoty" to film, który należy zobaczyć. Jest to piękna alegoryczna historia, łącząca w sobie Frankensteina z Barbie dla dorosłych. Genialne aktorstwo okraszone cudownymi, onirycznymi scenografiami.

   Opowieść rozgrywająca się u schyłku alternatywnego XIX wieku z odrobiną biopunku i opowiada o losach Belli, która odkrywa swoje emocje, pragnienia i prawa rządzące "współczesnym" światem.
   Koniecznie, oj koniecznie obejrzeć [szalone eksperymenty, naturalizmu dużo, nagości jeszcze więcej]

  • Yorgos Lanthimos jest cudownym dzieckiem współczesnej kinematografii.Twórca nietuzinkowy,posiadający wspaniały warsztat który stworzył najlepsze swoje dzieło.Zeszły rok dość mocno odbił się echem jeśli chodzi o feminizm,patriarchat, Lanthimos ukazuje te aspekty w dość bajkowo-onirycznej otoczce nie popadając przy tym w zbytni kicz,komizm.Łączy fantastykę z realizmem,spaja różne formy wyrazu.Ukazuje teatrzyk społeczny.Od strony technicznej to perła.I najjaśniejsza gwiazda-Emma Stone-genialna.

  • Gra aktorska niczego sobie.Natomiast pomysł i jego realizacja obrzydliwa.Kobiecie przeszczepiono mózg noworodka.Zatem dorosła osoba zachowywała się oraz myślała jak dziecko.W związku z tym nasuwają się kluczowe pytania.Dlaczego dziecko uprawiało seks tylko i wyłącznie ze starszymi mężczyznami? Dlaczego z dziecka zrobiono prostytutkę?Dlaczego ani raz nie zasugerowano, że jest to coś złego? Dlaczego dziecko nie poczuło się zranione?
   Film zepsuty do granic możliwości, tak samo jak społeczeństwo.

  • (6.8) Plus za oryginalność, eksperymentowanie, steampunk, w końcu nieczęsto widzimy takie filmy. Nie rozumiem dlaczego reżyser skupił się głównie na seksie.

  • Cudowna, fantazyjna, pełna humoru, wyzbyta skrępowania i przełamująca normy pochwała stałego odkrywania samego siebie i świata. Niech żyje życie!

  • To nie jest film dla każdego. Niemniej jednak, jeśli przyzwyczaimy się do charakterystycznego stylu Lanthimosa, zaczniemy dostrzegać, że reżyser wchodzi z nami w pewien dialog, wymagając od nas interpretacji tego, co dzieje się na ekranie. Solidny, ale nie przełomowy. Moją pełną recenzję znajdziecie tutaj: https://vider.online/gdzie-obejrzec/biedne-istoty/