Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy.
- Aktorzy: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Jakub Gierszał, Sandra Drzymalska, Wiktoria Gorodeckaja i 15 więcej
- Reżyser: Marcin Koszałka
- Scenarzyści: Łukasz M. Maciejewski, Marcin Koszałka
- Premiera kinowa: 8 marca 2024
- Premiera światowa: 5 marca 2024
- Ostatnia aktywność: 17 marca
- Dodany: 31 marca 2023
-
Oceny krytyków
-
Oceny użytkowników
-
Recenzje krytyków
-
Monumentalne ujęcia Tatr, nastrojowa warstwa muzyczna, skrupulatność w ujęciu realiów epoki oraz odrobina umiejętnie wkomponowanego humoru to tylko ważniejsze spośród walorów tej mimo pewnych zastrzeżeń wartej obejrzenia produkcji.
-
Biała odwaga to potrzebny i ważny film, który nikogo tak naprawdę nie obraża. Pokazuje historię i wyciąga na światło dzienne pewne niewygodne dla Podhalan opowieści. Jednak moim zdaniem ważne jest to, byśmy byli świadomi naszej historii i potrafili się z nią zmierzyć. Choćby w taki filmowy sposób.
-
Koszałka podszedł do tematu z klasą, dając dużą przestrzeń aktorom i jak tylko mógł, w pozytywnym sensie, odzierając swój film ze wszystkich potencjalnych kontrowersji i oczyszczając zakurzone karty historii. Iskry geniuszu tu jednak brakuje, głównie dlatego, że nie wykorzystuje do końca tego, co napisało życie.
-
Piękne są w tym filmie góry. Świetnie sfilmowane, stanowią imponujące tło dla opowieści o namiętnościach i zagubieniu.
-
Film, wbrew przypinanej mu łatce, ukazuje przede wszystkim zwyczaje i tradycje góralskie. Pierwsza faza przedwojenna jest stosunkowo dokładna i skupia się na dramacie miłosnym w obliczu twardych reguł góralskiej tradycji. Zarysowane są stosunki rodzinne, społeczne, ale także muzyka, taniec i ciężka praca górali. Na tym etapie film jest bardziej melodramatem.
-
Te wszystkie problemy jednak nie mają kluczowego znaczenia, jeśli spojrzymy na Białą odwagę w kontekście polskiego kina historycznego. Druga wojna przedstawiona bez kiczowatego bogoojczyźnianego patosu, ze scenariuszem, który kryje w sobie interesujące drugie dno i dobrym tempem opowieści? W kraju Czasu honoru jest to luksus.
-
Chciałbym móc wam polecić "Białą odwagę", bo film ma coś ciekawego do opowiedzenia na temat kwestii przemilczanej przez lata. Problem jednak w tym, że reżyser próbuje upchnąć tyle rzeczy w tej opowieści, że z czasem rozwadnia się i traci jakikolwiek emocjonalny ciężar. Nie mogę pozbyć się wrażenia niewykorzystanego potencjału, co jest szczególnie bolesne. Wielka szkoda.
-
-
Recenzje użytkowników
-
"Biała odwaga" to film, który w znacznym stopniu oddaje dramatyczne realia okupacji niemieckiej na Podhalu. Mimo interesującej tematyki i solidnych aktorskich występów, brakuje mu jednak nieco głębi i dynamizmu, co przekłada się na ostateczną ocenę 6/10. Przeczytaj moją recenzję: https://vodfilmy.pl/filmy-online/biala-odwaga/
-
Wiernie ukazane zwyczaje góralskiej. Pasja wspinaczki i taternictwa. Wciągające interakcje rodzinne. Okres okupacji chaotyczny reżysersko. Kontrowersje wokół filmu zbyteczne. Przekonujące aktorstwo, Ładne sceny górskie, chociaż widoczne efekty komputerowe.
-