
- 96% pozytywnych
- 34 krytyków
- 97% pozytywnych
- 75 użytkowników
Młoda dziewczyna ryzykuje życie, chcąc powstrzymać międzynarodową korporację przed schwytaniem jej najlepszego przyjaciela, gigantycznego stworzenia o imieniu Okja.
- Aktorzy: Seo-hyeon Ahn, Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal, Paul Dano, Hee-Bong Byun i 15 więcej
- Reżyser: Joon-ho Bong
- Scenariusz: Joon-ho Bong, Jon Ronson
- Premiera światowa: 19 maja 2017
- Ostatnia aktywność: 22 lipca
- Dodany: 29 sierpnia 2017
-
7.4Pozytywnie oceniony przez krytyków
-
96%pozytywnych
-
34krytyków
-
34recenzje
-
25ocen
-
24pozytywne
-
1negatywna
-
-
7.3Pozytywnie oceniony przez użytkowników
-
97%pozytywnych
-
75użytkowników
-
24recenzje
-
74oceny
-
72pozytywne
-
2negatywne
-
-
Recenzje krytyków
-
Koreańczyk nie ma problemu z żonglerką gatunkami, gdyż na podobnych filmach zjadł zęby. "Okja" to kolejny po "The Host - Potworze" oraz amerykańskim "Snowpiercerze" obraz, w którym rozmaite konwencje nie znoszą się wzajemnie, lecz pracują na korzyść całości.
-
Co ciekawe, Koreańczyk nie nakręcił tu jakiegoś niszowego artystowskiego "snuja", a przystępne kino gatunkowe pełną gębą: wzruszające niczym najlepszy dramat, trzymające w napięciu niczym najlepszy thriller, z pościgami godnymi Toma Cruise'a, z hollywoodzkimi gwiazdami w obsadzie i z pierwszorzędnymi efektami specjalnymi.
-
Wspaniały film o świadomości konsumenckiej, który sprawi, że inaczej zaczniemy patrzeć na paczkowane mięso w sklepach.
-
Zdecydowanie zasługuje na jak największy ekran. Większości odbiorców niestety będzie musiało wystarczyć to, co posiadają w domu. Bardzo dobre filmy jednak obronią się w każdej formie, a ten z całą pewnością do takich należy.
-
Wszystko rekompensuje jednak wizualny majstersztyk reżysera i pięknie pokazana przyjaźń dziecka ze zwierzakiem. Pokrzepiające kino.
-
Nikt nie wychodzi bez otarć i obtłuczeń po starciu z najnowszym filmem Joon-ho Bonga. I to jest najlepsza rekomendacja, bo kino nigdy nie powinno być jednostronne.
-
Jeśli ja, człowiek nie będący wielkim fanem kina azjatyckiego ze względu na swoją hermetyczność oraz dziwaczność, docenia taki film jak "Okja" to znaczy, ze coś się stało. Hybryda skutecznie trzyma w napięciu, miesza konwencję i porusza do ostatniego kadru.
-
W końcu udane połączenie zachodnich pieniędzy z południowokoreańskim spojrzeniem na kino. Familijna do czasu Okja łapie za serce i wywraca na drugą stronę.
-
Realizacja jest pierwszorzędna i film ogląda się dobrze.
-
Pulsuje anarchistyczną energią, są tu i wegańska wrażliwość, i antykapitalistyczny gniew, które w zaskakujący sposób układają się w ciepłą, a przy tym szaloną opowieść o sile przyjaźni, dobroci i kooperacji.
-
-
Recenzje użytkowników
-
-
Dziwny to film, ale urokliwy. Trochę nie w kręgu moich zainteresowań, ale dobry to był film.
-
Bardzo dobre kino gatunkowe wyrywające się z schematów i klisz. Co chwilę zmieniana jest konwencja, ale jest to robione bardzo umiejętnie.
-
Aktorsko nie mogło być lepiej. Sam film jest bardzo dziwny, miejscami trochę nielogiczny, ale ogląda się go wspaniale, bo świat przedstawiony jest intrygujący.
-
Ta pierwsza przygoda Bonga z Netflixem zaniżyła faktyczne umiejętności reżyserskie Koreańczyka. Jest emocjonalnie, ale w trochę innym stylu. Czuć tu lekkie wymuszanie na widzu określonych uczuć, a nie sposób już nie zauważyć zerojedynkowości jeśli chodzi o budowanie postaci. Poruszane wątki oczywiście w pełni wpisują się w cechy twórczości Bonga, czyniąc z Okjy jeden z najbardziej charakterystycznych dla reżysera filmów, mimo że jest to prawdopodobnie najsłabszy jego film.
-
Cieszy mnie, że powstają takie produkcje. To nie tylko wielki manifest w obronie praw zwierząt, ale i człowieka. Sentymentalna wycieczka do Korei Południowej.
-
Okna to film bezapelacyjnie doskonały. Emocje zostały tutaj wyciśnięte do granicy ludzkiej wytrzymałości a twórcy wciąż dawali więcej i więcej. I to w dobrym tego słowa znaczeniu
-
Balansujący między uśmiechem a smutkiem. Gyllenhaal wariat, Swinton kapitalna, ale cały film skrada Seo-hyeon Ahn. Obejrzyjcie koniecznie.
-
-
Film, który powinien trafić do kin. Z mocnym proekologicznym i antykapitalistycznym/korporacy jnym przesłaniem. Świetna muzyka. Kierowca ciężarówki kradnie show.
-
Najlepsze recenzje użytkowników
-
Bardzo dobre kino gatunkowe wyrywające się z schematów i klisz. Co chwilę zmieniana jest konwencja, ale jest to robione bardzo umiejętnie.
-
Balansujący między uśmiechem a smutkiem. Gyllenhaal wariat, Swinton kapitalna, ale cały film skrada Seo-hyeon Ahn. Obejrzyjcie koniecznie.
-
Nie jest "Okja" tym, czym z pozoru może się wydawać, czyli bajeczką o pięknej przyjaźni. To niezwykle udany gatunkowy miszmasz serwujący odbiorcy całą paletę emocji oraz film potrafiący – dosłownie – zmienić ludzkie życie. Całość recenzji tutaj: https://pisanepopijaku.pl/ten-o-glosie-ktoremu-warto-dac-szanse-czyli-okja-recenzja/
-
Okna to film bezapelacyjnie doskonały. Emocje zostały tutaj wyciśnięte do granicy ludzkiej wytrzymałości a twórcy wciąż dawali więcej i więcej. I to w dobrym tego słowa znaczeniu
-
trochę kontrowersyjne przesłanie, bardzo karykaturalne postaci, ale zabawa przednia.