Serwis w nowej odsłonie. Największa aktualizacja w historii serwisu. Sprawdź
Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.

Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

1980 Film
9.5 10.0 0.0 8
Bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków
Bardzo pozytywnie oceniony i uznany przez użytkowników

Imperator rozkazuje swojemu uczniowi Darthowi Vaderowi odnalezienie Luke'a Skywalkera, by zmusić go do przejścia na ciemną stronę Mocy.

 • Recenzje popularnych krytyków

  • Dlaczego Imperium kontratakuje uchodzi za najlepszą odsłonę cyklu? Bo jest "sercem" serii, dużo głębszym od jedynki i kładącym podwaliny pod całe uniwersum.

   Więcej
  • To baśń, pełna dobra, zła i wszechobecnej poetyczności. Do zlewu wylewamy te artystyczne popłuczyny. Mówi się, że nie ma tu miejsca na egzystencjalne pobudki. A może właśnie jest?

   Więcej
  • To rzadki przykład kontynuacji, która nie tylko dorównuje pierwowzorowi, ale jest po prostu lepsza niemalże pod każdym względem. Zmiany w ekipie produkcyjnej ewidentnie odbiły się na jakości, a decyzja nowego reżysera i scenarzysty o zwróceniu się ku mroczniejszemu tonowi była strzałem w dziesiątkę, odświeżającym formułę.

   Więcej
  • Doskonały klimat, oszałamiające wizualia oraz angażująca historia to jednak zdecydowanie za mało, żeby rozpatrywać "Imperium", jako dzieło wybitne. Na szczęście produkcja działa również na poziomie metaforycznym, a opowiedziana w filmie historia doskonale korespondowała z ówczesną sytuacją polityczną na świecie.

   Więcej
  • Mimo upływu lat Imperium kontratakuje wciąż pozostaje dla ogromnej liczby osób na całym świecie filmem wielkim. Mimo iż niektóre sceny, w porównaniu z komputerowymi tworami z Władcy pierścieni czy Matrixa, wyglądają co najmniej śmiesznie, fani przymykają na to oko. Prawdopodobnie dlatego, że to, czym jest część piąta Gwiezdnych wojen, już nie wróci.

   Więcej
 • Recenzje popularnych użytkowników

  • Wypakowana czystym dobrem przygoda w idealnych proporcjach. Najlepiej wyreżyserowana i napisana część trylogii, masa rewelacyjnych pomysłów w punkt, dalej imponujące efekty. Postać Yody mistrzostwo.

  • Sequel, który pod wieloma względami stoi na wyższym poziomie od poprzednika, rozwija dobrze postacie i świat oraz przedstawia w satysfakcjonujący sposób nowe.

  • Perfekcyjny scenariusz, umiejętne rozłożenie akcentów - sceny kameralne, bitewne, humorystyczne. Eksploatacja najlepszych elementów serii: roboty, gwiezdne pojedynki, romans, pojedynek z ojcem. Innowacyjne efekty specjalne. Trafiony humor.

  • Rozwija świat oraz postacie, a do tego po raz kolejny dostarcza masę frajdy. Sequel lepszy od poprzednika i najlepszy film w całej sadze.

  • Najlepsza część SW, najlepsza space opera, najlepsze wyznanie miłości w historii kina i wiele innych naj z pojedynkiem Luke - Vader i sekwencją na Dagobah.