Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

1977 Film
9.3 10.0 0.0 7
Bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków
8.1
Bardzo pozytywnie oceniony przez użytkowników

Złowrogie Imperium zawładnęło galaktyką. Uwięzionej przez Dartha Vadera księżniczce Lei z nieoczekiwaną pomocą przyjdą kosmiczny przemytnik Han Solo i młody Luke Skywalker.

Najlepsze recenzje użytkowników

 • 10

  Twórcy Gwiezdnych Wojen obawiali się, że ich film może skończyć jako produkcja telewizyjna. Oglądając "Nową Nadzieję" w oderwaniu od późniejszej popularności można wysnuć wniosek jak blisko jest od wielkości do kiczu. Gwiezdne Wojny bowiem jedynie niuansami różnią się od wielu podobnych produkcji science-fiction tamtego okresu. Ale te niuanse zmieniły całość w arcydzieło - film ponadczasowy. I tylko oglądając "Nową Nadzieję" można te elementy zidentyfikować.

 • 7

  Tak narodziła się rozrywka. Tak szczerze to jest to tak klasyczne, że nie potrafię się zachwycać, choć są ikoniczne momenty (ostatnia scena dalej ma kopa i dajce mu medal do cholery!!1).

 • 9

  Powrót po latach, Despecialized Edition, udając, że się tego nie widziało, i to wciąż kapitalne kino przygodowe. Efekty efektami, ale narracja pierwszorzędna.

 • 8.5

  Greedo też całkiem spoko.

 • 8

  Może brakuje nieco rozwoju postaci, ale to wciąż trzymające się pomimo próby czasu kino spod znaku nowej przygody. Nawet dzisiaj bardzo dobrze się go ogląda.