
Koniec II wojny światowej, walczący o przetrwanie młody niemiecki żołnierz znajduje mundur hitlerowskiego dowódcy i przejmuje jego tożsamość.
- Aktorzy: Max Hubacher, Milan Peschel, Frederick Lau, Alexander Fehling, Bernd Hölscher i 15 więcej
- Reżyser: Robert Schwentke
- Scenarzysta: Robert Schwentke
- Premiera kinowa: 22 marca 2019
- Premiera światowa: 7 września 2017
- Ostatnia aktywność: 17 grudnia 2024
- Dodany: 23 października 2018
-
Oceny krytyków
-
Oceny użytkowników
-
Recenzje krytyków
-
To, mimo paru potknięć, bardzo solidne kino, dobrze balansujące między pytaniami moralnymi, a beznadzieją. A co najważniejsze, podchodzi do tematyki ze strony jeszcze nikomu nieznanej, co moim zdaniem kwalifikuje go do bycia tytułem obowiązkowym na wszelakich listach kina wojennego.
-
W czasie wojennej zawieruchy człowiek nie tylko chwyta się wszelkich sposobów, aby przetrwać, ale nierzadko dopuszcza się też czynów, do jakich w innych okolicznościach nie byłby zdolny. I właśnie tę prawdę o ciemnej stronie ludzkiej natury dobitnie ukazuje czarno-biały "Kapitan", oparty zresztą na autentycznych losach Williego Herolda.
-
Nie ma nic wspólnego z fantastyką. Jest brutalnym, czarno-białym obrazem z końca ostatniej wojny, opartym na autentycznej historii niejakiego Williego Herolda.
-
Całość sprawnie nakręcona i świetnie zmontowana przez Michała Czarneckiego niestety nie przybliża do odpowiedzi, czemu napawające trwogą wydarzenia powtarzają się w dziejach ludzkości, ani nie pobudza do głębszej refleksji. Seans ma w sobie potencjał pełnoprawnego horroru wojennego. Twórcom udało się osiągnąć efekt wszechobecnego zła i przerażenia utrzymanego na równym, wysokim poziomie.
-
W umiejętny sposób podejmuje skomplikowaną i trudną tematykę wojenną.
-
Schwentke potrafił stworzyć mrożący krew w żyłach obraz upadku człowieczeństwa w perfekcyjnej szacie wizualnej. To takie kino, które łączy artystyczną wizję z formalną atrakcyjnością. Dobitne, bezkompromisowe, zaangażowane.
-
Granice moralności są wątłe. Wystarczy chwila nieuwagi, by ulec szaleństwu, terrorowi i poczuciu bezkarności. Dlatego właśnie "Kapitan" przeraża tak bardzo - nie z powodu zbrodni minionych, ale tych, które dopiero nadejdą.
-
-
Recenzje użytkowników
-
Niemiecki Pułkownik Kwiatkowski. Perfekcyjnie oddany obraz końca wojny. Świetna muzyka. Oryginalne napisy końcowe. Recenzja: https://www.wodaiogien.com/single-post/2019/03/23/Kapitan-–-niemiecki-Pułkownik-Kwiatkowski-ocena-710
-