Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.

Figurant

2023 Film
DVD 1 mies. temu
4.5 10.0 0.0 4
Negatywnie oceniony przez krytyków
5.7
Negatywnie oceniony przez użytkowników

Historia esbeka, który przez wiele lat inwigilował Karola Wojtyłę.

 • Recenzje krytyków

  • Miało być coś nowego, wyszło jak zwykle. Mimo pewnej inwencji w formie "Figurant" okazuje się kolejną laurką. To thriller bez napięcia, bez intrygi, bez relacji między Budnym i niemal nieobecnym duchownym. Pomysł był ciekawy. Zawiódł scenariusz - a jego nie zrekompensują nawet ciekawe zabiegi realizacyjne.

   Więcej
  • Mimo wszelkich zastrzeżeń nie obraziłbym się, gdyby "Figurant" ośmielił innych twórców do podjęcia kontrowersyjnego tematu współpracy kościoła i państwa. Tematu, który wcale nie stracił na aktualności. Tematu, od którego latami uciekała nasza kinematografia.

   Więcej
  • Są tu oczywiście elementy mogące uatrakcyjniać odbiór, choćby wspomniany zabieg z wplataniem często zabawnych archiwaliów, stylizacja zdjęć na tajne nagrania bezpieki, zaangażowana gra młodych aktorów czy ciekawie zrealizowane i czasem delirycznie nakręcone rekonstrukcje występów teatralnych "Piwnicy".

   Więcej
  • Ciekawy, dobrze zrealizowany dramat historyczny, w którym postać Karola Wojtyły stanowi jedynie tło. Zdecydowanie za dużo tutaj moralizowania, ale nie ma tępej propagandy czy hagiografii, którch oczekiwałem.

   Więcej
 • Recenzje użytkowników

  • Ta produkcja doskonale wykorzystuje historyczne tło jako fundament, na którym buduje niezwykle emocjonującą opowieść głównego bohatera. Wydarzenia polityczne, które stanowią istotny kontekst, nadają rytm całej historii i wpływają na wybory głównego protagonisty. Jednak to właśnie jego decyzje i ryzykowne kroki, które podejmuje, spajają akcję i sprawiają, że nie możemy oderwać się od ekranu.

  • Reżyser doskonale balansuje między wydarzeniami historycznymi a osobistą historią bohatera, co sprawia, że film jest nie tylko fascynujący z perspektywy historii, ale także artystycznie przemyślany. Czarno-biała otoczka dodaje produkcji niepowtarzalnego charakteru i nadaje jej artystycznego tła, co przyczynia się do zachwytu widza. Manipulacja czasem oraz zaciśnięcie akcji sprawiają, że film trzyma nas w napięciu i sprawiają, że z zapartym tchem śledzimy losy głównego bohatera.

  • A mnie się podobał. TVP nakręciło pierwszy dobry film historyczny od lat. Faktycznie, można to było lepiej zmontować i nieco pogłębić, ale i tak jest git.

  • Ten film to prawdziwa uczta zarówno dla miłośników historii, jak i sztuki filmowej. Obrazy są starannie przygotowane, kadry doskonale skomponowane, a historia bohatera wciąga od pierwszej do ostatniej minuty. To niezapomniane przeżycie, które gorąco polecam każdemu, kto pragnie doznać czegoś wyjątkowego na wielu poziomach.

  • Nie pomaga nawet stylizacja, bo jest leniwa. Poza tym mamy ubogie portrety psychologiczne, chaotyczną historię oraz oczywiste wychwalanie Kościoła.

  • Prawie dokumentalna relacja walki komuny z klerem. Wyrazista postać ateistycznego SBeka wraz z jego życiem rodzinnym. O Wojtyle niewiele.