Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.

Czego nauczyła mnie ośmiornica

2020 Film
8.2 10.0 0.0 4
Bardzo pozytywnie oceniony przez krytyków
7.8
Bardzo pozytywnie oceniony przez użytkowników

Historia nietypowej przyjaźni pewnego filmowca i ośmiornicy zamieszkującej południowoafrykański las wodorostów, która zdradza mu tajemnice tego świata.

  • Recenzje krytyków

    • Metoda badawcza i postawa etyczna Fostera wydają się bez zarzutu. Jest tylko jedna wątpliwość, zresztą nie nowa. W "Czego nauczyła mnie ośmiornica" powraca bowiem pytanie, czy i gdzie znajduje się granica, za którą fotograf lub dokumentalista powinien odłożyć aparat i podjąć działanie. Ujawnienie szczegółów wiązałoby się jednak z poważnym spoilerem.

      Więcej
    • Doskonałe cudowne zdjęcia i przyjemna muzyka towarzyszą seansowi od pierwszych minut.

      Więcej
    • Na naszych oczach zachodzi przemiana bohatera z turysty przeczesującego nieznane w uczestnika o większej świadomości, stającego się częścią podwodnego świata. Po wielu miesiącach zaczyna dzielić się zdobytą wiedzą z synem i postrzega, jaki to ma wpływ na jego latorośl: Tom rozwija się, nabywając pewności siebie i wrażliwości na dziką naturę.

      Więcej
    • Dokument stanowi również refleksję nad wpływem człowieka na środowisko i jego kontaktem z naturą. Historia ośmiornicy, która wytworzyła niesamowitą więź z człowiekiem, porusza. Podwodne kadry wraz z odgłosami natury oraz idealnie dopasowaną ścieżką dźwiękową zachwycają i koją.

      Więcej
  • Recenzje użytkowników

    • I’m not crying, you’re crying

    • Ośmiornica jest wspaniała, ale film niekoniecznie. Przede wszystkim nużąca narracja.

    • Piękny głowonóg, istota, która żyje tak krótko, choć jej gatunek na świecie istnieje już od 350 milionów lat. Jak ma się ten ocean czasu do jej roku życia? To jedna z analogii do istnienia człowieka, bo właśnie o tym ten obraz opowiada.
      To film nie o ośmiornicy, ale o homo-sapiens, który przez kontrakt z tym fascynującym stworzeniem pojmuje swoje miejsce w świecie, swój marny czas egzystencji na Ziemi i tego, że to dzieci są naszym dziedzictwem. Piękna lekcja!

    • Niesamowicie urokliwa, niecodzienna historia potrafi rozczulić, a ujęcia zarówno morskiego świata jak i wybrzeża mogą zachwycić, jednakże półtorej godziny skądinąd prościutkiego filmu dokumentalnego to trochę za dużo, zwłaszcza że w drugiej połowie film staje się powtarzalny i przez to trochę monotonny. Z drugiej strony rozumiem też, że twórcy chcieli dokładnie przedstawić cały rok z życia ośmiornicy i tej niezwykłej relacji. Pokazuje ona piękno oraz bezlitosność porządku w naturze.