Kolumbia, rok 1960. Polsky, samotny i zrzędliwy ocalony z Holocaustu, mieszka w odległej kolumbijskiej wsi. Spędza dni na grze w szachy i pielęgnowaniu swoich ukochanych krzewów róż. Pewnego dnia, gdy tajemniczy starszy Niemiec wprowadza się do domu obok, Polsky zaczyna podejrzewać, że jego nowy sąsiad to... Adolf Hitler. Jako że nikt mu nie wierzy, rozpoczyna prywatne śledztwo.
- Aktorzy: David Hayman, Udo Kier, Olivia Silhavy, Kineret Peled, Jaime Correa i 15 więcej
- Reżyser: Leon Prudovsky
- Scenarzyści: Leon Prudovsky, Dmitry Malinsky
- Premiera kinowa: 9 czerwca 2023
- Premiera światowa: 4 sierpnia 2022
- Ostatnia aktywność: 1 września
- Dodany: 2 maja 2023
-
Oceny krytyków
-
Oceny użytkowników
-
Recenzje krytyków
-
Pomimo powyższych niedociągnięć i rozczarowań trudno mi uznać seans "Mojego sąsiada Adolfa" za słaby. Jest to niewątpliwie aktualna historia, do pewnego stopnia angażująca mimo pewnej dozy kiczu w scenografii.
-
63 czerwca 2023
- 12
- Skomentuj
-
-
ak wsponiałam na wstępie, film przesycony jest naprawdę czarnym humorem, poza tym niektóre gagi, czy też humor sytuacyjny, są niskich lotów i mogą wywołać zażenowanie, szczególnie jesli chodzi o żarty nazwijmy "fizjologiczne". Nie ma zbytniego sensu pokazywania na ekranie potrzeb fizjologicznych, czy to ludzkich, czy zwierzęcych.
-
Mój sąsiad Adolf zapowiadał się jako czarna komedia, grająca pastiszem wodza III Rzeszy. Tymczasem dostaliśmy historię głęboką, ale nie wciągająca w otchłanie niepotrzebnej dramaturgii i cierpiętnictwa. Owszem, jest miejsce dla poważniejszych wątków, ale to nie kolejna moralizująca historia o ogromnym budżecie i jałowym wydźwięku.
-
Bardzo kameralny, lecz zaskakujący film o mierzeniu się z traumą oraz przełamywaniu swoich lęków. Prudovsky'emu nie chodzi o wywołanie kontrowersji, zaś cała opowieść opowiedziana jest z dużym wyczuciem oraz zgrabnie balansując między komedią a dramatem. Świetnie zagrany i zrealizowany tytuł, będący jedną z dużych niespodzianek tego roku.
-
Gdyby podobny obraz został zrealizowany gdziekolwiek indziej, byłby uznany zapewne za efemeryczną ciekawostkę.
-
Zabawne, prowokacyjne, ale też mądre kino.
-
Ważną role odgrywają w tej historii szachy. To gra oparta na precyzji i inteligencji, która z ograniczonej liczby figur potrafi zbudować nieskończoną liczbę partii. Film Prudovsky'ego coś z tej gry czerpie. Ma równie precyzyjny i inteligentny scenariusz. I z dobrze rozpoznanych w kulturze motywów potrafi skonstruować całkowicie niepowtarzalną historię, a ta w odpowiednim momencie potrafi utrzymać nasze emocje w szachu.
-
-
Recenzje użytkowników
-
Potrafi o trudnej tematyce opowiadać w sposób pogodny i przystępny. Znakomite dialogi, rewelacyjna charakteryzacja bohaterów. Szachy, róże i polska wódka. Tylko dystrybucja jakby niszowa. A z mało którego filmu wychodzi się z tak wieloma refleksjami. Recenzja: https://www.wodaiogien.com/single-post/m%C3%B3j-s%C4%85siad-adolf-czarne-r%C3%B3%C5%BCe-ocena-8-10-za-szachy