Helmut Newton. Piękno i bestia

2020 Film
7.0 10.0 0.0 5
Pozytywnie oceniony przez krytyków
5.7
Negatywnie oceniony przez użytkowników

Bohaterki kultowych portretów Helmuta Newtona nareszcie mają możliwość, aby przedstawić własną interpretację życia i twórczości tego kontrowersyjnego artysty.

 • Recenzje krytyków

  • 7

   Jest poprawną opowieścią, która nie przełamuje żadnego stylu opowiadania. Materiały archiwalne przeplatają się z "gadającymi głowami". I choć sam film nie jest tak transgresyjny czy postępowy jak Newton, trzeba przyznać, że dość umiejętnie gra na nostalgii i skutecznie porusza.

  • Mógłby posłużyć za klamrę spinającą drogę życiową i wywrotową twórczość słynnego fotografa, a przede wszystkim to, jak na przestrzeni lat była ona przez świat postrzegana.

  • Jest filmem skierowanym nie tylko do miłośników mody oraz sztuki, ale do wszystkich, którzy posiadają otwarty umysł i nie boją się przełamywania stereotypów. To pozycja absolutnie obowiązkowa w filmotece każdego fotografa, stanowi bowiem doskonały dziewięćdziesięciominutowy kurs sztuki zawodu. Od dotarcia do "wnętrza" modela, przez skomponowanie kadru i opowiedzenie konkretnej historii aż do finalnego, wizualnego efektu.

  • Nie da się ukryć, że film jest bardzo serdecznie nastawiony do swojego obiektu i ani myśli dogrzebywać się jakiś ewentualnych konfliktów i kontrowersji w jego prywatnym życiu. Ogląda się to świetnie, nawet jak nie ma się pojęcia o fotografii czy modzie. Po prostu Newton był tak ciekawym człowiekiem, że bez trudu przykuwa naszą uwagę. Ja Newtona z dokumentu bardzo polubiłam. Na ile rzeczywiście przypomina on tego prawdziwego, to już inna sprawa.

  • 6

   Skupia się na samej esencji twórczości Helmuta Newtona, dość szczegółowo ją omawia i daje doskonałą okazję by poznać ją na wielkim ekranie, o ile uda nam się obejrzeć dokument w kinie. Życiorys artysty przedstawiono dość skrótowo, uwypuklając wątki, które miały istotny wpływ na jego prace. "Piękno i bestia" jest zatem pełnym podziwu i estymy portretem wpływowego artysty. Podczas seansu piękna z pewnością nie zabraknie.

 • Recenzje użytkowników

  • 6

   Ukazanie niezwykłych zdjęć, podtekst erotyczny i lekki dystans do gatunku filmu biograficznego. Niepotrzebna retrospekcja historyczna.