Serwis w nowej odsłonie. Największa aktualizacja w historii serwisu. Sprawdź
Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.
Bardzo pozytywnie oceniony i uznany przez krytyków
Bardzo pozytywnie oceniony i uznany przez użytkowników

Ojciec Zosi postanawia wydać ją za najbogatszego we wsi wdowca z dwójką dzieci, nie bacząc na to, że córka kocha ukraińskiego chłopca. Wkrótce życie lokalnej społeczności diametralnie zmienia II wojna światowa.

 • Recenzje popularnych krytyków

 • Recenzje popularnych użytkowników

  • Brutalny i mocny. Chyba w filmie zawarto cały zakres okrutności ludzkiej i mam na myśli nie tylko samą rzeź wołyńską, ale też to co pokazano wcześniej. Brak szacunku dla drugiego człowieka aż bije tutaj niemal prawie od początku filmu i przejawia się w wielu scenach. Można zwątpić w ludzkość. Jeżeli chodzi o techniczne sprawy to zapamiętam świetne zdjęcia. Krajobrazy są wspaniałe i dodają niezwykłego kontrastu. Największy minus to montaż przez co robi się czasami chaos.

  • Smarzowski myśli, że wszystko można załatwić przedwojennymi wstawkami o zamykaniu cerkwi i poczuciu niższości Ukraińców. A po wojnie uwypukla jedynie nocne spędy banderowców prawie jak zloty czarownic. Nawet nie dotyka wielu istotnych tematów determinujących eskalację nienawiści: religijnych, finansowych, majątkowych itp. Ten film na pewno nawet w części nie odpowiada na pytanie dlaczego do rzezi doszło, i dlaczego miała tak drastyczny przebieg.

  • Czas trwania daje o sobie znać, a i montaż na początku ma spore problemy. Śmieszne, że ludzie wynieśli ten film pod niebiosa, a to nawet nie jest TOP3 Wojta.

  • Mogę przetrwać widok odciętych kończyn, rozciętych gardeł czy płonących zwłok, ale nie zdzierżę tak ogromnej ilości ludzkiej głupoty i znieczulicy.

  • Porażające kino. Zadbano o każdy detal (genialne zdjęcia) i brawa za precyzyjny obraz rzezi wołyńskiej. Czasem odrzucający przez swą realistyczną brutalność. W kinie robi ogromne wrażenie.

 • Najlepsze recenzje użytkowników

  • Tak jak w szkole na lekcjach języka polskiego obowiązkiem są lektury, tak na lekcjach historii obowiązkiem powinien być seans tego filmu. Pomnik dla zapomnianej tragedii zwykłych ludzi. Wstrząsnął mną do granic, siedział w głowie jeszcze długo po seansie. Nigdy nie zapomnę pełnej ludzi sali kinowej, i przejmującej, niemalże pogrzebowej ciszy po filmie.

  • Smarzowski osiągnął swoje opus magnum. Film jednocześnie brutalny, ale nie odbierający widzowi satysfakcji z tego co ogląda. Nie raz pozwala nam zachwycić się opowieścią, lecz i daje lekcje do przemyślenia tego jak upodlić się może człowiek niezależnie jakiej jest narodowości

  • Od początku można poczuć, że film nie będzie łatwy w odbiorze. Dowodzi tego choćby strona artystyczna, która stawia nacisk na realizm, ale także męczy bardzo chaotyczny montaż. Z drugiej strony równie wstrząsającego i odważnego filmu próżno szukać gdzie indziej.

  • Porażające kino. Zadbano o każdy detal (genialne zdjęcia) i brawa za precyzyjny obraz rzezi wołyńskiej. Czasem odrzucający przez swą realistyczną brutalność. W kinie robi ogromne wrażenie.

  • Bardzo dobry. To więcej niż film. Zostaje w pamięci.