
Łobuzerska stylówa i grymas buntu na twarzy: tak Y. dociera do wyschniętego na wiór Sappiru, gdzie w lokalnej bibliotece ma się odbyć spotkanie wokół jego ostatniego filmu. Prawie wszystko jest tu martwe: włącznie ze spalonymi słońcem paprykami na porzuconej plantacji. A jednak jest ktoś, komu na tym miejscu zależy: Yahalom, pracowniczka Ministerstwa Kultury, idzie na etyczny kompromis i swoją działalnością przywraca tam życie.
- Aktorzy: Avshalom Polak, Nur Fibak, Yoram Honig, Lidor Edri, Yonatan Kugler i 2 więcej
- Reżyser: Nadav Lapid
- Scenarzysta: Nadav Lapid
- Premiera kinowa: 24 czerwca 2022
- Premiera światowa: 7 lipca 2021
- Dodany: 12 lipca 2021
-
Nie da się przejść obok tego filmu obojętnie.
-
Nie jest to film łatwy w ocenie. Podzielone opinie na jego temat są w tym przypadku bardzo intrygujące. Złożoność tematyczna i systemy wartości prezentowanych bohaterów zderzają się z ironią i humorem nieoczywistym, co jednym przypadnie do gustu, innym nie.
-
Stanowi odpowiedź na pytanie, którego nikt nie zadał - co by było, gdyby Radu Jude nie miał poczucia humoru i nie poruszał tematów historycznych. Paradoksalna miłość Lapida do Izraela, połączona z pogardą doń oraz olbrzymią mieszanką smaczków i nawiązań do współczesnej polityki tego kraju składa się na seans, który dla wielu może być trudny i szybko ulatujący z pamięci, ale na pewno godny spróbowania.
-
Kino ciekawe formalnie, choć opowiada o prawdach trywialnych.