
Ada, amerykańska dziennikarka, otrzymuje książkę o traumie z dzieciństwa, napisaną przez jej dawną koleżankę, Roksanę. Wspólnie wracają do Polski, by odkryć prawdę.
- Aktorzy: Dagmara Dominczyk, Katarzyna Warnke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Konopka, Piotr Żurawski i 15 więcej
- Reżyserzy: Kamila Tarabura, Katarzyna Warnke
- Scenarzyści: Kamila Tarabura, Katarzyna Warnke
- Premiera kinowa: 27 września 2024
- Premiera światowa: 23 września 2024
- Ostatnia aktywność: 30 marca
- Dodany: 2 sierpnia 2024
-
Oceny krytyków
-
Oceny użytkowników
-
Recenzje krytyków
-
Rzeczy niezbędne w konstruowaniu relacji i nigdy niedokończonym rozłupywaniu niewiadomych przypominają trochę filmografię braci Zürcherów, ale są przy tym znacznie grzeczniejsze narracyjnie. Najwięcej świeżości odbiera im zdecydowanie zbyt nabożne podejście do trójaktowej struktury mimo drzemiącego potencjału na jej rozmontowanie czy też choć delikatne zatarcie. Po samodzielnym pełnometrażowym debiucie Kamili Tarabury można mieć jednak co do jej dalszej twórczości duże oczekiwania.
-
Katarzyna Warnke znakomicie niesie na swoich barkach znaczną większość emocjonalnego ciężaru Rzeczy niezbędnych. To film bardzo udany, poszukujący niełatwych odpowiedzi i zastawiający pułapki na proces myślowy odbiorcy. Tarabura nie uprawia taniego czy usilnego szokowania, ucieka od jednoznaczności, w sposób niezwykle dojrzały i nieoczywisty przedstawia główną bohaterkę, jej dramat, skomplikowaną sieć emocji, które w sobie ma.
-
-
Recenzje użytkowników
-
W polskiej kinematografii brakuje takich gęstych thrillerów psychologicznych.Koncept jest szalenie ciekawy,równie dobrze poprowadzony narracyjnie.Mam wrażenie, że odpowiednio wybrzmiewa każde zwątpienie,ból istnienia czy też rozterki egzystencjalne.Nie udałoby się to gdyby nie trio Dominczyk-Warnke-Krzysztofik. To one nadają pędu tej historii która ma bardzo ważną pointę.Czy aby potrzebne jest tak mocne rozliczanie się ze swoją przeszłością?Czylepiej postawić kropkę i rozpocząć dalsze życie?
-
Sentymentalne, kameralne, poruszające ważną tematykę. Niejednoznaczne postacie, dobrze rozpisane dialogi. Angażujące, chociaż nie zapadające na dłużej w pamięci.
-