? 10.0 0.0 2
Oczekuje na przynajmniej 3 oceny krytyków
7.4
Pozytywnie oceniony przez użytkowników

Biograficzny film o życiu indyjskiego przywódcy duchowego Gandhiego Mohandasa Karamchanda o przydomku Mahatma. Akcja rozpoczyna się zabójstwem Gandhiego, który został zastrzelony 30 stycznia 1948 w Delhi przez hinduskiego fanatyka Nathurama Godze. Później w retrospekcji reżyser filmu Richard Attenborough ukazuje najważniejsze etapy w życiu Mahatmy. W 1983 roku obraz nagrodzono 8 Oscarami.

  • Uczy nas historii, filozofii i szacunku do drugiego człowieka. Są wątki jedynie muśnięte przez fabułę, które należy zarejestrować i zagłębić się w nie na własną rękę, szukając informacji w różnych źródłach, jednak niewątpliwie ciekawych dygresji do światów - polityki, historii, religii, filozofii - jest wiele.

  • ?

    Używam słowa epicki z pełną świadomością, że wielu widzów kojarzy to określenie z widowiskami historycznymi, w których ekran zaludniają tłumy statystów, a akcja wiedzie od bitwy do bitwy, od jednej konfrontacji na wielką skalę do drugiej. "Gandhi" to film innego rodzaju. Choć mamy tu przejmujące, świetnie sfilmowane sceny zbiorowe, to prawdziwy rozmach, z jakim Attenborough nakręcił swe dzieło, leży raczej w doniosłości poruszanych problemów.