Blog

 • Serwis w nowej odsłonie

  Prezentujemy nową wersję serwisu! Dużo nowości funkcjonalnych, ale też zmian wizualnych, w tym dla urządzeń mobilnych. Poniżej lista najważniejszych zmian.

  Listy

  Dodajemy możliwość tworzenia list filmów. Każdy zalogowany użytkownik może tworzyć dowolne listy filmów. Można ustawić awatar i opis listy oraz ustalić dowolną kolejność filmów. Można też obserwować listy i przeglądać je na wiele sposobów. Istotną cechą list jest możliwość zobaczenia recenzji dla filmów z listy. Jest to metoda na śledzenie nowych recenzji dla grupy filmów np. z festiwalu. Zachęcamy do tworzenia list i sprawdzenia ich możliwości.

  Wyróżnienie uznanych filmów

  Wprowadzamy wyróżnienie dla filmów, które osiągnęły bardzo dobry wynik (średnia ocena >= 7.5) na podstawie wielu recenzji (co najmniej 20 recenzji). Wyróżnienie ułatwia rozpoznanie (zielone tło oceny) i znalezienie filmów, które zostały bardzo dobrze ocenione przez wielu krytyków. Te filmy trzeba zobaczyć! Zobacz listę wszystkich uznanych filmów.

  Ostatnio odwiedzone filmy

  W prawej kolumnie dodaliśmy listę ostatnio odwiedzonych filmów. Lista umożliwia szybki dostęp do filmów, które ostatnio przeglądaliśmy. Funkcja jest dostępna dla zalogowanych użytkowników.

  Wideorecenzje

  Wprowadzamy wideorecenzje. Oprócz możliwości dodawania wideorecenzji dla istniejących już w serwisie źródeł, które dodatkowo publikują widoerecenzje, możliwe jest dodawanie nowych źródeł (np. kanałów na YouTube), publikujących tylko wideorecenzje.

  Ciemny motyw

  Stworzyliśmy ciemny motyw, który ułatwia korzystanie z serwisu w nocy. Powinien sprawdzić się w warunkach sprzyjających oglądaniu filmów. Jeżeli podoba Wam się ten styl, możecie oczywiście ustawić go na stałe. Zalogowani użytkownicy mogą włączyć ciemny motyw dla swojego konta w rozwijanym menu użytkownika. Niezalogowani użytkownicy mogą włączyć ciemny motyw dla obecnej przeglądarki na dole strony.

  Recenzje użytkowników

  Każdy użytkownik serwisu może dodać do filmu minirecenzję wraz z oceną. Recenzje użytkowników są niezależne od recenzji krytyków i tworzą osobne wyniki na osobnej liście. System recenzji użytkowników zbudowany został na podobnych zasadach co recenzje krytyków: mamy jawność recenzji, wykres ocen i statystyki. Do tego filtry i sortowania oraz profile użytkowników. Dobre recenzje można nagrodzić polubieniem, a ciekawych użytkowników obserwować. Dodatkowo na osobnej karcie, podobnie jak dla obserwowanych krytyków, obliczana jest średnia ocena tylko dla recenzji obserwowanych użytkowników.

  HTTPS

  Cały serwis działa teraz na bezpiecznym szyfrowanym protokole HTTPS.

  Logowanie i rejestracja przez Facebooka

  Możliwa jest teraz szybka rejestracja nowego konta oraz błyskawiczne logowanie przez konto na Facebooku. Możliwe jest również połączenie swojego konta z kontem na Facebooku z poziomu ustawień konta (zakładka "Połączone konta").

  Więcej informacji o filmach

  Dodajemy listy aktorów oraz zwiastuny do filmów. Zwiastuny można zobaczyć na stronach filmów, ale są też dostępne na listach filmów.

  Więcej informacji o użytkownikach

  Możliwe jest ustawienie awatara (zakładka "Awatar") oraz płci, daty urodzenia i opisu w ustawieniach konta. Dodaliśmy też ustawienia prywatności (zakładka "Prywatność"), dzięki czemu można kontrolować widoczność tych informacji.

  Newsletter z podsumowaniem tygodnia

  W ustawieniach konta można włączyć newsletter z podsumowaniem premier tygodnia.

  Powiadomienia

  Stworzyliśmy system powiadomień. Powiadomienie pojawi się gdy:

  • Zostanie dodana recenzja dla obserwowanego filmu.
  • Zostanie dodana recenzja napisana przez obserwowanego krytyka lub przez obserwowane źródło.
  • Zostanie dodana recenzja użytkownika dla obserwowanego filmu.
  • Zostanie dodana recenzja użytkownika napisana przez obserwowanego użytkownika.
  • Ktoś zacznie obserwować Twój profil krytyka.
  • Ktoś zacznie obserwować Twój profil źródła.
  • Ktoś zacznie Cię obserwować.
  • Ktoś zacznie obserwować Twoją listę.
  • Ktoś polubi Twoją recenzję użytkownika.
  • Zostanie dodany film do obserwowanej listy.

  Rankingi krytyków, źródeł i użytkowników

  Dodajemy rankingi dla krytyków, źródeł i użytkowników. Stworzone zostały dwa podstawowe rodzaje rankingów. Pierwszy to ranking popularności, dla którego kryterium jest liczba obserwujących użytkowników. Drugi to ranking aktywności, dla którego kryterium jest liczba dodanych recenzji. Miejsce w rankingach jest widoczne na stronie krytyka, źródła i użytkownika (pod warunkiem, że jest to co najmniej 100 miejsce). Użytkownicy mają dodatkowy trzeci ranking, którego kryterium jest suma polubień dodanych recenzji.

  Dynamiczne listy recenzji

  Listy recenzji na stronie filmu, krytyka, źródła i użytkownika są teraz dynamiczne. Ustawienie filtru lub sortowania nie przeładowuje całej strony, a jedynie same wyniki.

  Listy "Chcę zobaczyć" i "nie interesuje mnie"

  Można dodawać filmy do list "chcę zobaczyć" i "nie interesuje mnie". Funkcja jest dostępna dla zalogowanych użytkowników.

  Rozbudowane profile

  Strony filmów, krytyków i źródeł zostały mocno rozbudowane i podzielone na podstrony. Na wszystkich profilach możecie zobaczyć obserwujących użytkowników. Na profilach krytyków możecie dodatkowo sprawdzić dokładną listę źródeł, dla których krytyk napisał recenzje (razem z liczbami recenzji i procentowym udziałem). Analogiczna lista jest w profilach źródeł. Na stronach filmów możecie sprawdzić, do jakich list został dodany film. Dodane zostały profile użytkowników i list. Profile krytyków, źródeł i użytkowników na głównej stronie mają przegląd najważniejszych informacji. Zobaczyć tam można m.in. procentowy rozkład recenzowanych gatunków i krajów (kliknięcie w liczbę przenosi na listę recenzji z wybranym filtrem). Pojawiła się też nowa informacja statystyczna: stopień odrębności. Stopień odrębności informuje jak średnio różnią się oceny recenzenta od ocen innych recenzentów.

  Nowe filtry i sortowania

  Dodaliśmy wiele nowych opcji filtrowania i sortowania niemal dla wszystkich list. Szczególnie rozbudowane zostały możliwości filtrowania list filmów i recenzji. Wybrane zmiany w tym obszarze:

  • Dodanie filtrów gatunku i kraju filmu dla rankingów.
  • Dodanie filtrów gatunku, kraju i oceny filmu dla "nowości" i "zapowiedzi".
  • Dodanie filtrów gatunku, kraju, roku i długości filmu dla list recenzji w profilach. Możliwe jest także wyszukiwanie recenzji po tytule filmu lub nazwie krytyka i źródła. Po zastosowaniu filtrów pojawia się liczba znalezionych recenzji oraz średnia ocena obliczona tylko dla recenzji objętych filtrem. Na podstawie filtrów dynamicznie aktualizuje się wykres ocen, a wszystko to działa bez przeładowania strony.

  Inne usprawnienia

  • Jawne połączenie konta użytkownika z profilem krytyka. Gdy konto jest połączone (przypominamy że każdy krytyk może połączyć swoje konto użytkownika z profilem krytyka), to pojawia się link, który umożliwia przejście z profilu krytyka na profil użytkownika i na odwrót.
  • Zmieniliśmy sposób wyboru filmu przy dodawaniu recenzji. Wcześniej była to lista filmów, teraz jest to pole z możliwością wyszukiwania filmów.
  • Większe znaczenie obserwowanych. Obserwowanie krytyków, źródeł, użytkowników i list wpływa na ich popularność. Widoczne są także liczby i listy obserwujących. Również powiadomienia oparte są na obserwowanych. Warto więc obserwować to co nas interesuje.
 • Dwa lata działalności i zapowiedź ważnych zmian

  Stuknęły nam dwa lata! To już dwa lata zbierania recenzji filmowych. Tak się składa, że niedawno przekroczyliśmy też liczbę 40000 dodanych recenzji!

  Z tej okazji mamy dla Was ważną wiadomość. Od pewnego czasu pracujemy nad wielką aktualizacją serwisu. Będzie bardzo dużo nowości. Mniej więcej 2/3 rzeczy jest już zrobionych, a start zaplanowany jest na wrzesień. Do tego czasu, jako swojego rodzaju odliczanie, będziemy regularnie pisać na naszych profilach społecznościowych co pojawi się w nowej wersji serwisu. Zachęcamy do śledzenia.

  Tymczasem, dziękujemy za te dwa lata Waszej obecności!

 • Archiwalne recenzje Filmwebu

  Uzupełniliśmy wszystkie możliwe archiwalne recenzje z Filmwebu! Doszło ponad 5000 recenzji. Jest to największa aktualizacja. Część recenzji wymaga jeszcze uzupełnienia fragmentów, ale pracujemy nad tym. W sumie źródło Filmweb ma już ponad 6000 recenzji!

  Profil Filmwebu: http://mediakrytyk.pl/zrodlo/1/filmweb

 • Archiwalne recenzje naEKRANIE

  Kolejne duże uzupełnienie archiwalnych recenzji za nami. Tym razem uzupełniliśmy wszystkie możliwe archiwalne recenzje źródła naEKRANIE. Baza powiększyła się o prawie 700 archiwalnych recenzji. Źródło naEKRANIE ma już w sumie ponad 1200 recenzji.

  Profil naEKRANIE: http://mediakrytyk.pl/zrodlo/12/naekranie

 • Archiwalne recenzje Film.org.pl

  Dodaliśmy archiwalne recenzje z Film.org.pl​! Jest to największa (jak na razie) aktualizacja i pewnie jedna z największych w ogóle. W ostatnich dniach dodaliśmy ponad 2000 archiwalnych recenzji. W sumie Film.org.pl ma już 2868 recenzji.

  Profil Film.org.pl: http://mediakrytyk.pl/zrodlo/50/filmorgpl

 • 30000 dodanych recenzji

  W tym tygodniu została przekroczona liczba 30000 dodanych recenzji! Baza recenzji powiększyła się więc o 50% w ciągu ostatnich niecałych 3 miesięcy, a liczba filmów (z przynajmniej jedną recenzją) w tym samym czasie wzrosła z 1500 do 6292. Bardzo dziękujemy też wszystkim dodającym swoje archiwalne recenzje. Dodaliście już w sumie ponad 3000 recenzji! Baza filmów i recenzji rośnie, a będzie tego jeszcze dużo więcej.

 • Nowe źródła recenzji filmowych

  Od początku roku dodaliśmy już kilkanaście nowych źródeł recenzji filmowych. Natomiast dzisiaj zakończyliśmy dodawanie źródła artPAPIER razem ze wszystkimi archiwalnymi recenzjami.

  Profil artPAPIERu: http://mediakrytyk.pl/zrodlo/243/artpapier

 • Archiwalne recenzje miesięcznika Kino

  Trwa uzupełnianie archiwalnych recenzji dla źródeł. Dzisiaj piszemy z okazji uzupełnienia wszystkich możliwych recenzji dla miesięcznika Kino (recenzje opublikowane na stronie Kina).

  Dodaliśmy ponad 1400 archiwalnych recenzji! W sumie Kino ma już 1609 recenzji i jest to aktualnie źródło z największą liczbą dodanych recenzji. Część dodanych recenzji wymaga jeszcze uzupełnienia fragmentów recenzji, ale pracujemy nad tym.

  Profil Kina: http://mediakrytyk.pl/zrodlo/111/kino

 • Nowy wymóg recenzji i sprawdzenie archiwalnych recenzji

  Dzisiaj mamy dwie informacje:

  1. Wprowadzamy nowy wymóg dla recenzji. Dodajemy tylko recenzje pojedyncze (recenzja jednego filmu na jeden URL). Nie dodajemy więc podsumowań, rankingów, zestawień itp.

  2. Dla każdego źródła, wraz z uzupełnianiem archiwalnych recenzji, sprawdzamy też wszystkie dodane już recenzje pod kątem aktualnych wymagań (przede wszystkim limit słów i nowy wymóg recenzji pojedynczych), tak żeby wszystkie nowe i archiwalne recenzje linkowane w serwisie były spójne i zgodne z aktualnymi wymaganiami.

 • Rozwiązujemy problem duplikatów recenzji

  Wprowadzamy dzisiaj dość istotne zmiany, które rozwiązują problem duplikatów recenzji.

  Dotychczas jeden krytyk mógł mieć w serwisie tylko jedną recenzję dla danego filmu. Nie było duplikatów. Dzisiaj wprowadzamy zmiany, które znoszą to ograniczenie i dodajemy teraz recenzje bez względu na to, czy recenzja danego filmu i krytyka pojawiła się już w innych źródłach. Można powiedzieć, że źródła stają się niezależne od innych źródeł. Dodajemy też duplikaty w obrębie jednego źródła (np. inna recenzja festiwalowa i kinowa).

  Zmiany rozwiązują ważny problem. Gdy krytyk doda recenzję filmu do kilku źródeł (jest to dość częsta sytuacja), to teraz odpowiednie recenzje będą widoczne w każdym z tych źródeł zgodnie z rzeczywistością. Wcześniej recenzja była widoczna tylko w jednym źródle, a pozostałe recenzje z innych źródeł nie były w ogóle dodawane do serwisu. Problem był również widoczny gdy obserwowaliśmy takie źródło, bo wtedy brak duplikatów recenzji był odczuwalny np. w spersonalizowanych wyników filmów.

  Domyślnie na jednej liście i w wynikach duplikaty nie są widoczne, ale można je pokazać na życzenie. Gdy istnieją duplikaty, to na dole listy recenzji pojawia się odpowiednia informacja. Algorytm serwisu sam ustala duplikaty.

  Od dzisiaj dodajemy recenzje zgodnie z tym systemem, a wraz z uzupełnianiem archiwalnych recenzji dodamy też duplikaty.