Szanujemy Twoją prywatność i przetwarzamy dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Razem z naszymi partnerami wykorzystujemy też pliki "cookie".
Zamykając ten komunikat potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności i akceptujesz jej treść.

Zakazane piosenki

1946 Film
? 10.0 0.0 2
Oczekuje na przynajmniej 3 oceny krytyków
7.5
Bardzo pozytywnie oceniony przez użytkowników

Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 roku do wyzwolenia Warszawy w styczniu 1945 roku. Muzyk Roman Tokarski opowiada repatriantowi z Anglii swoje wojenne przeżycia. Po zajęciu Warszawy przez Niemców Roman założył uliczną orkiestrę. Wraz z siostrą Haliną należał do podziemnej organizacji, dla której przewoził broń i nielegalne wydawnictwa. W czasie jednej z nich zginął ukochany Haliny, Ryszard. Pierwszy polski powojenny film fabularny.

  • Recenzje krytyków

    • Wyczekiwany, gloryfikowany, pokazywany z dumą jako polski. Jako widz wybaczam wszystkie niedociągnięcia, nie zwracam uwagi na przepaść czasową i staram się poczuć atmosferę melodyjnej warszawskiej ulicy lat czterdziestych, gdy świeciło słońce, i gdy padał deszcz. A po prawdę historyczną udam się gdzie indziej.

      Więcej
    • Otworzył epokę polskiego kina powojennego i niemal natychmiast podbił serca publiczności. Mimo niezadowolenia krytyków obraz zyskał niesłychaną popularność i do dziś pozostaje ekranowym symbolem polskiego oporu wobec niemieckiego okupanta, tym bardziej znaczącym, że stanowi dzieło dwóch przedwojennych twórców: Leonarda Buczkowskiego i Ludwika Starskiego. Powstały aż trzy wersje filmu, jednak jego idea była jedna: wojna odbywa się nie tylko na poziomie militarnym

      Więcej
  • Recenzje użytkowników